headerphoto

Jautājumi un atbildes

BUMBIERU-KADIĶU RŪSA
Tāpat, kā infekcijas neizvēlas cilvēkus pēc  vārda, diemžēl  nav informācijas, ka kāda šķirne būtu mazāk ieņēmīga pret bumbieru-kadiķu rūsu.
Atgādinājumam īsi vēlreiz par slimību un ierobežošanu:
Slimības attīstība sākas no kadiķa (t.sk. tūjām) Sēņu sporas pārziemo kadiķu mizā un slimība kadiķim redzama vizuāli var parādīties vēlāk. Pavasarī sporas izsējas uz bumbierēm. Infekciju manām tad, ja sporas spēj pārlidot no viena saimniekauga –kadiķa (zvīņaini izaugumi uz zariem) uz otru saimniekaugu-bumbieri (oranži pleķi uz lapām) un tāpat atpakaļ augustā, septembrī.
Slimība kādu gadu var parādīties izteikti, bet kādu gadu ļoti minimāli vai nemaz. Tas atkarīgs no sēņu sporas izplatībai labvēlīgiem  laika apstākļiem, vēja virziena, tuvumā stādītiem saimniekaugiem (kadiķis un bumbiere).
Ko darīt?
Stādīt pēc iespējas tālāk vienu no otra abus saimniekaugus-bumbieri un kadiķi. Bumbieri labi kopt, retināt vainagu. Tāpat , kā cilvēks, arī veselīgs koks ir pret infekcijām izturīgāks.
Bumbierēm un kadiķiem slimos zarus izgriezt ziemas periodā. Miglojumi ar fungicīdiem-Efector un Ditan.

Mācīties sadzīvot vai izlemt, kas dārzā svarīgāks.

JAUTĀJUMS PAR POTCELMU IZAUDZĒŠANU

Man pie Siguldas ir vecs ābeļdārzs un gribu izaudzēt potcelmus no Antonovkas sēklām, bet 3. gaduS nekas neizdodas. Uz potcelmu gribu uzpotēt vecās ābeles. Iesēju spainī sēklas, bet tās neuzdīgst. Grāmatās un internetā arī neko jēdzīgu nevaru atrast. Ja iespējam iedot padomu.

Jānis Cielēns, pensionārs.

ATBILDE:
Lai izaudzētu potcelmus no Antonovkas sēklām, ar sēklu iesēšanu zemē, pēc to izgriešanas no āboliem, nepietiks.
Sēklām ir jāiziet tā saucamais stratifikācijas periods ziemā, tas nozīmē, ka sēklas vispirms apmēram diennakti jāizmērcē sniegā vai lietus ūdenī un tad jāsajauc ar mitru substrātu (kūdra, smilts utml.) un jānostratificē jeb jānovieto vēsā vietā apmēram uz 1 līdz 2 mēnešiem pāris reizes apmaisot.
Agri pavasarī, kad sēklas sāk knist, tās sēj dobēs un pēc tam pārpiķē.
Potcelmus, ievērojot agrotehniku, audzē līdz rudenim, kad tos izrok, šķiro, pierok ieziemošanas dobēs. Nākošajā pavasarī (aprīlī) izstāda rindās, audzē līdz vasarai, tad jūlija beigās – augusta sākumā tos var acot.

Galerija

Uzklikšķiniet uz bildes, lai atvērtu galeriju

Uzklikšķiniet uz bildes, lai atvērtu galeriju

Uzklikšķiniet uz bildes, lai atvērtu galeriju